Jarov 165
335 01 Nepomuk
Znak a vlajka (prapor) byly obci uděleny rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky č. 51 dne 21. dubna 2020, na základě usnesení zastupitelů č. 3 z 10. srpna 2019 a žádosti starosty obce Jaroslava Koláře ze dne 19. srpna 2019. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1558. Název Jarov vznikl přesmyčkou ze slova Rájov, označující nadpozemsky krásné místo.
Při tvorbě návrhu komunálních symbolů zdůraznil jejich autor PhDr. Zdeněk Kubík především současný název obce pomocí symboliky prvosenky jarní, jejíž květ v této podobě dosud žádná obec v České republice ve znaku nemá.
Blason znaku: V zeleném štítě pod modrou, stříbrným vlnitým břevnem oddělenou hlavou zlatý pětilistý květ prvosenky jarní. V hlavě tlapatý kříž mezi hvězdou a lilií, vše zlaté.Heroldská (čili geometrická) figura stříbrného (tj. bílého) vlnitého břevna (čili vodorovného vlnitého pruhu) přirozeně symbolizuje v katastru pramenící vodoteče, neboť voda je bezbarvá a v pohybu, včetně zdejších malých rybníků. Název Jarov vznikl (přesmyčkou) ze slova Rájov, označující nadpozemsky krásné místo. Tuto skutečnost vyjadřuje modrá barva (nebe) horního pole štítu se třemi zlatými (tj. žlutými) obecnými figurami hvězdy, kříže a lilie, atributy Svaté rodiny, tj. Panny Marie, Ježíše Krista a sv. Josefa, neboť v obci se nachází kaple Panny Marie i socha sv. Josefa s dítětem Ježíšem. Zároveň jsou tyto tři figury znamením „koloběhu“ zrození (hvězda), růstu (lilie) i zániku (kříž) a připomínají místní osady. Zelené dolní pole štítu s obecnou figurou zlatého (tj. žlutého) pětilistého květu prvosenky jarní (tj. petrklíče) všeobecně evokuje „jaro“, neboť zelená je barvou naděje a obnovy, okolní venkovské krajiny lesů, luk a polí (kvetoucí přírody i rekreace). Jde tedy o cílenou připomínku jména Jarov a tzv. heraldické mluvící znamení (tj. název vyjádřený symbolem), ve smyslu známé latinské sentence „nomen omen“ čili „jméno znamení“.
Vexilologický popis vlajky: List tvoří tři svislé pruhy, modrý, bílý a zelený, v poměru 2:1:6. V modrém pruhu pod sebou šesticípá hvězda, tlapatý kříž a lilie, v zeleném květ prvosenky jarní, vše žluté. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Návrh na stožár vztyčované obecní vlajky nebo praporu pevně spojovaného s žerdí opakuje všechny výše popsané tinktury a figury jejich vexilologicky (polohově) vhodným převedením ze svislého štítu znaku do vodorovně obdélníkového listu vlajky (praporu) o stranovém poměru šířky k délce 2:3, kde pouze znakové vlnité břevno logicky nahrazuje úzký bílý pruh, jehož efekt vlnění způsobuje přirozené vlání ve větru. Zatímco v případě blasonu (popisu) znaku není třeba oficiálně uvádět počet hrotů (cípů) hvězd, neboť základní heraldická hvězda je vždy šestihrotá (popisuje se tedy pouze odlišný, vyšší nebo nižší, počet hrotů hvězdy) u popisu vlajky (praporu) je u šesticípých hvězd nutné počet cípů zmínit, protože základní vexilologickou hvězdou je naopak hvězda pěticípá a odlišný počet cípu se proto musí hlásit.
© Alerion 2016 – 2020
Svátek má Daniela